11 cze 2021

Wrocław Koduje 2.0, V edycja

Powoli dobiega końca niezwykle udana, V edycja Wrocław Koduje 2.0 – jednego z największych na świecie miejskich projektów edukacji programistycznej prowadzonego przez naszą fundację oraz Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu. Na pełne podsumowania przyjdzie czas we wrześniu, natomiast już teraz wiemy, że uczniowie z wrocławskich szkół w tej edycji po raz kolejny pobili rekord rozwiązanych zadań programistycznych. Do dzisiaj było to aż 92 364 zadania, a projekt trwa jeszcze przez całe wakacje! Myślicie może, że są to proste pytania zamknięte? Nic bardziej mylnego – w LNU nauka programowania polega zawsze na rozwiązywaniu problemów poprzez pisanie prawdziwego, działającego kodu albo poleceń do baz danych. Możecie sami spróbować na przykładzie jednej z ligowych misji, przygotowanej z okazji Polsko-Amerykańskiego Mostu Innowacji, który odbył się na Politechnice Wrocławskiej przed dwoma laty:

W projekcie Wrocław Koduje 2.0 wzięło udział do tej pory prawie 3 tysiące uczniów z ponad stu wrocławskich szkół. Program cały czas rozwija się. Uczestniczy mogą w tej chwili korzystać z kursów Premium z języków: C++, Python, SQL i Java, a także z kursu „Python dla szkół” opartego o podstawę programową przedmiotu Informatyka, w części dotyczącej programowania i wykorzystania komputerów do rozwiązywania problemów. W tym roku oddaliśmy także kurs wspomagający przygotowanie do matury z Informatyki. Obecnie udostępniamy kolejne rozdziały kursu „Python – Level 2” i pracujemy nad kursami „C++ Level 2” i „C++ dla szkół”.

Dzięki Wrocław Koduje 2.0 wrocławscy uczniowie mogli efektywnie uczyć się Informatyki i programowania także w trakcie pandemii i zdalnych zajęć. Było to widać w statystykach pracy i liczbie rozwiązywanych zadań, których rekordy padały z kwartały na kwartał. W kolejnych latach projektu wyglądało to tak:

Nie mamy wątpliwości, że wraz z nowymi kursami i kolejnymi szkołami przystępującymi do projektu, kolejna edycja będzie jeszcze lepsza! Już teraz projekt jest prawdziwą wizytówką miasta. Prowadzimy zaawansowane rozmowy w innych dużych miastach, które chcą powtórzyć podobny sukces edukacyjny u siebie.

Jeżeli jesteś nauczycielem z wrocławskiej szkoły, która nie bierze jeszcze udziału we Wrocław Koduje, możesz bezpłatnie zgłosić swoją szkołę:

Wróć do aktualności
fb yt in tw