Wielki konkurs kopernikański „Misja: Kopernik 2023”

Zespołowy, projektowy konkurs informatyczny dla szkół z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

• Lubisz wymyślać historie i pisać fajne teksty?
• Interesujesz się grafiką, animacją lub grami fabularnymi?
• Masz jakieś pojęcie o programowaniu i bazach danych albo…
• …chcesz się tego nauczyć od zera (do bohatera)?

Weź udział w konkursie i dokończ misję o Mikołaju Koperniku na platformie LNU!

W 2023 roku przypada 550 rocznica urodzin i 480 rocznica śmierci twórcy heliocentrycznego modelu układu słonecznego – Mikołaj Kopernika. Jednego z najodważniejszych uczonych, pierwszego od czasów starożytnych astronoma, który dokonał wielkiej rewolucji naukowej zmieniającej kompletnie wizję wszechświata. Od tamtej pory wszystko zmieniło swoje miejsce…

Aby upamiętnić okrągłą rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Fundacja Liga Niezwykłych Umysłów wraz z partnerami zapraszają do niezwykłego, drużynowego konkursu/misji w trakcie której będziecie poruszać się z naszym wielkim uczonym po ścieżkach czasu i umysłu, rozwiązując zagadki z użyciem technologii informatycznych, a także – być może – samemu/samej je projektując!

Co zyskasz?

NAGRODY

Dla najlepszych uczestników i zespołów przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe!

PROGRAMOWANIE I BAZY DANYCH

Uzyskasz dostęp Premium do platformy LNU, dzięki której zdobędziesz praktyczne umiejętności programowania w językach Python i C++ oraz obsługi baz danych w języku SQL.

ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI

Poznasz współczesne metody zarządzania projektami. Dowiesz się czym są m.in.: Agile, Scrum, Lean. Wykorzystasz tę wiedzę w trakcie kilkumiesięcznej pracy nad projektem.

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Zobaczysz w praktyce na czym polega praca w zespole nad prawdziwym produktem, ile wysiłku i satysfakcji przynosi wprowadzenie go na rynek!

Konkurs będzie się składał z czterech etapów:

Etap 1:

Od 21 maja do 15 października 2022 r. nauczyciele mogą zgłaszać swoje szkoły do udziału w konkursie, a wszyscy chętni zmierzą się z kilkunastoma zadaniami programistycznymi i bazodanowymi związanymi z życiem i odkryciami Mikołaja Kopernika, dostępnymi na platformie Liga Niezwykłych Umysłów. W trakcie pierwszego etapu nauczyciel wybierze interdyscyplinarny zespół od 4 do 6 uczniów, który opracuje i zaproponuje wstępną koncepcję kontynuacji przygody informatycznej z Mikołajem Kopernikiem. Spośród wszystkich zgłoszeń do drugiego etapu wybierzemy 30 szkół, które najaktywniej rozwiązywały udostępnione zadania i które zaproponowały najciekawsze koncepcje dalszej części misji.

Etap 2:

Zadania na platformie LNU to tylko początek misji kopernikańskiej – dalszą część misji zaprojektują sami uczniowie! Zespoły z zakwalifikowanych do drugiego etapu szkół wezmą udział w szkoleniach on-line z podstaw zarządzania projektami oraz zasad projektowania misji programistycznych. Przez kolejne dwa miesiące zadaniem zespołów będzie opracowanie szczegółowego scenariusza Misji Kopernikańskiej.

Etap 3:

Na podstawie przedstawionych na zakończenie 2. etapu scenariuszy, wybierzemy pięć finałowych zespołów, które przez kolejne cztery miesiące, z pomocą ekspertów Fundacji Liga Niezwykłych Umysłów zajmą się opracowaniem finalnych materiałów do zadań Misji Kopernikańskiej: tekstów, kodów źródłowych, baz danych, grafik, animacji itd., które zostaną zaimplementowane w grywalnej wersji na platformie LNU.

Etap 4:

Zwycięzców konkursu poznamy podczas wielkiego finału konkursu w maju 2023 r. Najlepsza misja zostanie udostępniona w wersjach językowych polskiej i angielskiej internautom z całego świata!

fb yt in tw